The first row is for desktop, and second row is for Tab and Mobile.
You can right click on this text and use Navigator for easy editing. This text message is hidden on all screens using Advanced/responsive tab on left.

 

 

 

کتان گیاهی از خانواده Linaceae می باشد که به منظور استفاده از بذرهای مغذی و الیاف آن کشت داده می شود. اخیرا محبوبیت بذر کتان به عنوان یک ماده غذایی سالم افزایش یافته است و در بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین، روسیه و کانادا از نظر اقتصادی قابل توجه است. این گیاه با انواع خاک و آب و هوا سازگار است اما در خاک های شنی و در آب و هوای معتدل بهتر رشد می کند.

بذر کتان منبع غنی از اسید چرب امگا 3 و لیگنان (نوعی پلی فنل) بوده و همچنین سرشار از فیبر رژیمی، پروتئین، آهن، کلسیم، منگنز، تیامین، منیزیم و فسفر است. دانه کتان منبع خوبی از پروتئین گیاهی است و می تواند یک پروتئین جایگزین برای افراد گیاه خوار باشد. دانه های کتان فرد را برای مدت طولانی سیر نگه می دارند و با کنترل اشتها سبب کاهش وزن می شوند.

مصرف امگا 3 باعث سلامت قلب و کاهش خطر سکته می شود. لیگنان ها دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند و به پیشگیری از برخی انواع سرطان کمک می کنند. فیبر رژیمی باعث حرکت منظم روده و کاهش یبوست، کاهش کلسترول  و بهبود سلامت دستگاه گوارش می شود. مصرف دانه کتان در کاهش فشار خون و قند خون نیز موثر می باشد.

دانه ها را می توان به صورت خام یا برشته شده میل کرد. دانه های کامل یا آسیاب شده را می توان به سالادها، سوپ، ماست، غلات صبحانه و اسموتی ها اضافه کرد یا در تهیه نان و شیرینی از آن استفاده کرد.